Blacha antypoślizgowa – inaczej ryflowana

Blacha antypoślizgowa najczęściej pojawia się pod nazwą blachy ryflowanej. Jak łatwo się domyślić jej największą zaletą jest zastosowanie tłoczeń ze wzorem, co sprawia, że nabierają one właściwości antypoślizgowych. Ponadto warto wspomnieć, że jest ona materiałem o wysokim stopniu wytrzymałości, z tego względu bardzo często pojawia się w przemyśle ciężkim oraz transporcie. 

Szerokie zastosowanie blachy antypoślizgowej 

blachy antypoślizgoweGłównymi materiałami jeśli chodzi o blachy antypoślizgowe są stal zwykła, nierdzewna, aluminium oraz stopy aluminium. W przypadku zastosowania blachy na zewnątrz warto wybrać tę która jest najbardziej odporna na korozję, czyli stal nierdzewną. Aluminium natomiast wykazuje się z pośród całej listy najlepszym przewodnictwem ciepła oraz prądu. Z tego rodzaju blachami spotkać możemy się w przemyśle stoczniowym, motoryzacyjnym, transporcie czy budownictwie. Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się z zastosowaniem jej w przypadku podestów. Coraz częściej możemy spotkać się z nią również w przypadku aranżacji wnętrz. Jej świeży oraz nowoczesny motyw sprawia, że wielu projektantów decyduje się na nią w pomieszczeniach o stylu industrialnym bądź loftowym. Zdecydowanie najpopularniejszym znanym nam motywem na tego rodzaju blachach są wytłoczone pięciokrotne ryfle. Warto wspomnieć, że blacha ryflowana jest niezwykle łatwa w obróbce. Wykazuje się wysoką podatnością na gięcie, co zdecydowanie ułatwia pracę z tego typu materiałem.  Jeśli chcemy zakupić ten rodzaj blachy zazwyczaj możemy otrzymać ją w gotowych arkuszach bądź na wymiar. Jak łatwo się domyśleć druga opcja jest zdecydowanie bardziej korzystna. 

Nie bez powodu blacha ryflowana wykorzystywana jest jako element dekoracyjny naszych pomieszczeń. Wbrew pozorom szara płaszczyzna nie jest wcale nudna, a wręcz dynamiczna. Będzie ona bowiem zmieniać swój wygląd oraz barwy w zależności od pory dnia i padającego na nią światła.