Gęstość objętość i masa

waga

Dochodzimy zatem do wniosku, że aby lepiej zrozumieć znaczenie materii i jak to wszystko działa i aby wiedzieć jakie są powiązania, to potrzebujemy jak najwięcej pojęć i zagadnień i powiązać je ze sobą razem. Zagadnienia takie jak to z jaką siłą ziemia coś przyciąga, z jaką szybkością będzie spadać, jak działa waga samochodowa, jakiej wielkości jest coś a jaką przy tym ma masę oraz zaburzenia pomiarów, które mogą napotkać wagi platformowe.
wagaTrzeba to wszystko powiązać w całość i wprowadzamy wtedy pojęcie gęstości. Gęstość pozwala na zakończenie dyskusji o tym co jest większe albo co jest cięższe. Bo może być większe i lżejsze. Np. wielka poduszka do spania, która ma masę i ciężar znacznie mniejszy niż mała metalowa kula.
Aby realnie porównać właściwości materiału, to należało by mieć dwa elementy takich samych rozmiarów. Np. dwie identyczne kule lub dwie identyczne wagi samochodowe, dokładnie takich samych kształtów i takich samych rozmiarów ale wykonane z innych materiałów i wtedy ważymy i sprawdzamy ile waży taka kula lub taka jedna waga samochodowa i sprawdzamy ile waży taka druga waga samochodowa wykonana tak samo ale dla różnicy z innego metalu.
Uzyskujemy wtedy różne wyniki. Widzimy również, że jeśli ma coś takie same rozmiary i jest wykonane z tego samego materiału to wtedy zawsze waży dokładnie tyle samo. Np. dwie zupełnie identyczne wagi samochodowe będą miały identyczne masy i ciężary. Żadnej większej magii już tam nie ma. Gęstość to jest właśnie to coś co sprawia, że wiemy, że to jest taki materiał i jak on różni się od innych. Np. powietrze ma małą gęstość. Powietrze w całym pokoju waży kilka kilogramów. Gdyby ten sam pokój wypełnić po sufit wodą to wówczas woda zgromadzona w pokoju ważyła by kilka ton. A pokój wypełniony ciekłym lejącym się metalem takim jak rtęć warzył by dziesiątki ton.

To co ma większą gęstość powinno tonąć w płynie, który ma gęstość mniejszą. Więc drewno ma mniejszą gęstość upakowania niż woda, skoro nie tonie. Ale metalowa waga samochodowa na pewno utonie a przez to wiemy, że wszystkie metale mają gęstość większą od wody.