Glikol etylenowy i nasze zdrowie

Wiele substancji chemicznych ma różnorakie zastosowanie. Można je znaleźć w naszym jedzeniu, w środkach czystości, z smarach samochodowych, w meblach, czy w medycynie i lekach. Dlatego też tak ważne jest, byśmy rozpoznawali niektóre substancje.

Glikol etylenowy jest trujący

glikol etylenowyDzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji, z jakimi wiąże się spożycie czy dotknięcie takiej substancji. Jedne z nich są całkowicie bezpieczne nawet dla dzieci, a niektórych wystarczy kropelka, żebyśmy poważnie zachorowali. Omówmy zatem kilka takich powszechnie stosowanych substancji, żebyśmy wiedzieli z czym mamy do czynienia. Na pewno z omawianych substancji najzdrowszy jest chlorek wapnia. Jest to substancja używana w przemyśle medycznym, dzięki czemu możemy wyleczyć niedobory wapnia, jak również znajduje się w naszym jedzeniu,. Jest to dobry środek stabilizujący jak również regulujący kwaśność produktów. W przemyśle spożywczym znajdziemy również glikol propylenowy. Jest to popularny E czyli emulgator, jak również środek stabilizujący. Jest to substancja bezpieczna dla nas, mimo iż jest również składnikiem kosmetyków. Wtedy ma on funkcje zagęszczające, co często się przydaje. Przydaje się przy produkcji gęstych past do zębów, kremów do rąk czy też emulacji myjących. Żeby się one jednak pieniły to potrzebny jest nam węglan sodu. Dobrze myśli ten, co sądzi, że ma on coś wspólnego z sodą kuchenną. To ona się pieni i często zastępuje proszek do pieczenia. Również dzięki niej możemy wziąć gorącą kąpiel z pianą w wannie, bo bez węglanu sodu by się ona nie spieniła. Są jednak substancje skrajnie trujące. Jest to na przykład glikol etylenowy.

Nawet mała jego dawka może być dla nas śmiertelna. Sól drogowa jest również szkodliwa, ale nie aż tak. Jej spożycie w większych ilościach może powodować problemy zdrowotne, jednak nie jest to trucizna.