Jak otrzymać odszkodowanie?

Wypadki drogowe bywają bardzo niebezpieczne, dlatego że są one wynikiem nadmiernej prędkości, która często zabija. Z tego względu każdy kierowca musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 

Kto może otrzymać odszkodowanie od sprawcy wypadku? 

jak uzyskać odszkodowanie z oc sprawcyKupując samochód, każdy kierowca ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia autocasco i odpowiedzialności cywilnej. Z tego drugiego są wypłacane odszkodowania dla poszkodowanych osób. Każdy kierowca powinien mieć wykupioną polisę OC, gdyż w razie wypadku jest ona formą zabezpieczenia. Na samym początku należy zaznaczyć, komu może być wypłacone odszkodowanie, ponieważ wbrew pozorom nie każdemu może ono zostać wypłacone. Prawo do ubiegania się o odszkodowanie w wyniku wypadku komunikacyjnego mogą się ubiegać wszystkie osoby poszkodowane, które nie są uznane w toku działań policyjnych za sprawców. Może to być kierowca, pasażerowie pojazdów uczestniczących w wypadku, piesi, a nawet rowerzyści. Natomiast to, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy jest jasno opisane w przepisać ubezpieczyciela. Przede wszystkim należy złożyć wniosek uzupełniony o niezbędną dokumentację z wypadku. Na tej podstawie ubezpieczyciel określa procent uszczerbku na zdrowiu, wycenia poniesione straty materialne i ustala kwotę odszkodowania. Oczywiście każdej osobie przysługuje prawo do odwołania się od tej decyzji, jeżeli uzna, że wysokość odszkodowania jej nie satysfakcjonuje. W sytuacji kiedy sprawca nie ma OC, odszkodowanie jest wypłacane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Kiedy sprawdza jest oczywisty w danym zdarzeniu, to nie ma problemu z wypłatą odszkodowania. Jeżeli natomiast policja nie długo prowadzi działania sprowadzające się do jego ustalenia, to ubezpieczyciel może wstrzymać wypłatę środków do momentu jego określenia.