Kamery termowizyjne – historia

termowizja

Pierwsze kamery termowizyjne były robione dla wojska. Po co? Jest to potężna broń przeciw choćby partyzantom, albo po prostu pomocna w akacjach nocnych. A i tych i tych w Wietnamie nie brakowało. Dlatego też było to niezbędne, jednak początkowo nie było to sprawdzone rozwiązanie.

Kamery termowizyjne wynaleziono niedawno.

termowizjaNie było dokładne, słaba jakość obrazu i słaba czułość. Kamery termowizyjne jednak jak wszystko się rozwija. Termowizja jest teraz na takim poziomie, że możemy z dokładnością do kilku cm stwierdzić, gdzie mamy przebicie ciepła w domu (np. przy oknie) albo gdzie ktoś ma obejście obwodu elektrycznego. A jest to przemysł cywilny, więc dzisiaj wojsko podejrzewam, że z wysokości około 500m będzie w stanie stwierdzić ile osób leży na ziemi w lesie, pod liśćmi. Nie ma co się oszukiwać – technologia rozwijana jest w większości przez potrzeby wojskowe. Nawet internet i jego podwaliny takie jak model iso/osi były robione dla wojska. GPS do ok połowy lat 90 (jeśli się nie mylę) był tylko wojskową technologią. Co więcej? Telefonia komórkowa. Pierwsze silniki odrzutowe były skonstruowane przez Niemców podczas 2 wojny światowej dzisiaj wszystkie samoloty pasażerskie są o nimi napędzane. Co więc można więcej powiedzieć. Dzisiaj wojny wykorzystywane są do testowania nowych broni. Tego oczywiście nikt nie powie ponieważ to niemoralne. Ale gdzieś trzeba sprawdzić jak się dana broń zachowa najtrudniejszych warunkach. Oczywiście nie wszystkie państwa. Niektóre najpierw wolą się pochwalić, że coś mają, później dopiero wyprodukować ale największe mocarstwa najpierw sprawdzają, później puszczają plotkę a dopiero za jakiś czas pokazują światu. Więc czym są teraz badania termowizyjne?

W sumie teraz są niczym szczególnym, skoro każdy możke kupić kamerę termowizyjną i badać wszystko co mu się żywnie podoba. Lecz myślę, że to jeszcze nie jest ostanie słowo tej technologii i coś można jeszcze zmienić.