Osuszanie ścian budynków wykonuje się wtedy, kiedy ściany są wilgotne, mokre i przebywanie w pomieszczeniu jest bardzo nieprzyjemne. Wśród metod osuszania wyróżnia się np. metodę absorpcji. Jest to metoda, która polega na odbieraniu wody z zawilgoconych materiałów (ściany).
Zasady działania absorpcji i kondensacji w osuszaniu budynków
Wykorzystuje się do tego suche powietrze. Do suchego powietrza przedostaje się również ze specjalnego urządzenia środek, który ma za zadanie absorbować wilgoć. Do środków, które pochłaniają wodę należą z pewnością żele silikonowe i krzemionkowe. Można również zastosować chlorek litu. Urządzenie działa na zasadzie przepuszczania wilgotnego powietrza z pomieszczenia. W urządzeniu powietrze to jest nie tylko ogrzewane. Jako suche powietrze trafia ono z powrotem do pomieszczenia, gdzie znowu nasyca się parą wodną (wilgocią). W ten sposób zbiera się wilgoć i odprowadza suche powietrze na zewnątrz. Proces trwa tak długo, aż dojdzie do osuszenia ścian w danym budynku, pomieszczeniu. Jest to metoda, w której nie dochodzi do inwazji ściany. Tu działa specjalne urządzenie, które zajmuje się wszystkim. Trochę inaczej działa metoda kondensacyjna, która także jest wykorzystywana do osuszania ścian przed ich izolacją przeciwwilgociową. W zawilgoconym pomieszczeniu skrapla się parę wodną, która znajduje się w powietrzu takiego pomieszczenia. Przez to dochodzi do obniżenia wilgotności względnej. Dochodzi też do wyparowania wilgoci, która jest w ścianach. Powietrze zasysane jest przez wentylator, w którym dochodzi do przesłania powietrza przez parownik.
Parownik działa na zasadzie oziębiania przepływającego powietrza. Dzięki temu następuje kondensacja pary wodnej z powietrza, czyli jej skroplenie. Woda trafia do zbiornika w urządzeniu, a następnie odprowadzana jest do kanalizacji.
Najnowsze informacje na www.rayart.pl