Ogniwa fotowoltaiczne- co to jest?

fotowoltaika

Wiele osób mijając niektóre budynki zastanawia się czym są te płaskie, ciemne panele przedzielone białymi liniami tworzącymi kratkę. Widać je na dachach, w ogródkach, przy znakach drogowych, a nawet na małych statkach. Czy są? Do czego służą? Jak działają? Te panele to ogniwa fotowoltaiczne.

Wiele się ostatnio mówi o ogniwach fotowoltaicznych – ale co to tak na dobrą sprawę jest?

fotowoltaikaSą to ogniwa zrobione z półprzewodników, takich jak krzem czy selen. Podczas gdy na ogniwa padają promienie słoneczne w wyniku tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego, energia słoneczna zmienia się w elektryczną. Ogniwa posiadają dwie warstwy- pozytywną i negatywną- która wywołuje napięcie elektryczne. Dodatkowo, ogniwa fotowoltaiczne mogą magazynować energię, więc nie trzeba się martwić o zachmurzenie. Energia w panelach wystarczy, by elektrownia słoneczna działała nawet bez dostawy nowej energii. Fotowoltaika działa na styku technologii, nauki i ekologii. Sama elektrownia fotowoltaiczna jest droga, ale waśnie ze względu na rozwiązania energii odnawialnej i dostępności źródła jest coraz częściej stosowana na świecie. Silne wiatry, czy możliwość spiętrzenia wody na zaporze nie zawsze istnieje, natomiast słońce dociera wszędzie, choć nie w takich samych ilościach. Ich dodatkowymi zaletami są: wysoka trwałość dochodząca do ponad dwudziestu lat, mała awaryjność (zepsuć je można tylko poprzez poważne uszkodzenie mechaniczne), są ,,samoobsługowe” (nie wymagają tak jak np. elektrownie wodne załogi pilnującej jej pracy, działają same), można je łączyć modułowo (nawet kilkadziesiąt płyt można połączyć), prąd przez nie produkowany jest praktycznie darmowy (jeśli nie licząc zakupu paneli).

W Polsce obecnie można dostać dotację sięgającą nawet czterdziestu procent na instalację przydomowej elektrowni słonecznej, więc tym bardziej zakup ogniw fotowoltaicznych jest nie tylko ekologiczny, ale jest korzystny finansowo.