Poliester używany w przemyśle odzieżowym

Tkanina poliestrowa ma szerokie zastosowanie. Poliester to materiał bardzo elastyczny, Jest przy tym estetyczny, oraz miły w dotyku. Spektrum zastosowania tego materiału jest imponujące. Począwszy od wielkich, wodoodpornych pokrowców, laminowanych z obu stron, po delikatne materiały poliestrowe na suknie wieczorowe. 

Wykorzystanie tkanin poliestrowych różnego typu

tkaniny poliestrowe wysokiej jakościAby tkanina poliestrowa była wodoszczelna i wodoodporna, stosuje się poliuretan (PU), którym powleka się taką tkaninę. Można ją wtedy użyć do wykonania np. banerów reklamowych, które drukuje się metodą sublimacji. Zresztą taką metodę stosuje się także przy drukowaniu innych tkanin, np. kolorowych plecaków dla pierwszoklasistów, piórników dla nich, czy nawet okładek na zeszyty. Jak wiadomo, takie małe dzieci często coś rozlewają w plecaku (soczki, jogurty itp.) a wtedy taka wilgoć mogłaby zniszczyć inne, bardziej delikatne przedmioty w plecaku pierwszoklasisty (czy dzieci starszych). Dlatego do szycia tego typu produktów, potrzebne są tkaniny poliestrowe wysokiej jakości, które będą jednocześnie wodoodporne i po prostu atrakcyjne oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Inaczej sprawa ma się przy produkcji tkanin poliestrowych z przeznaczeniem na odzież kobiecą – jak np. delikatne, letnie sukienki, czy bluzki, ale także zimowe kurtki, czy też odzież sportową, używaną np. na feriach zimowych. Kurtki, czy spodnie z poliestru są chętnie używane przez narciarzy, saneczkarzy, czy snowboardzistów. 

Kiedy wymyślono tkaninę poliestrową, nie zdawano sobie sprawy z tego, jak bardzo będzie ona popularna w przyszłości. Poliester – to prawdziwa rewolucja w produkcji odzieży oraz innych produktów, w których brak poliestru byłby bardzo uciążliwy. Tkanina poliestrowa to świetny wynalazek.