Praca projektanta w dużym mieście

mała architektura miejska

Ukończenie studiów z architektury, aranżacji wnętrz czy wzornictwa jest niezwykle trudna. Wiele godzin spędzonych, nad matą kreślarską z ołówkiem w ręku, jest tym na co musi się przygotować każdy młody student tych kierunków.

Praca projektanta w dużym mieście ma swoje plusy i minusy

mała architektura miejskaRównież historia sztuki i wszelkie motywy które się w niej przewijały wymagają zgłębiania. Dzięki temu absolwent może z powodzeniem pobierać praktyki w rożnych biurach projektowych. Dopiero później można mówić o prawdziwej pracy projektanta. Pracując w biurze architektonicznym trzeba być przygotowanym na kilka lat zajmowania się najprostszymi rzeczami. Przerzucanie projektu, wykonanego na papierze przez bardziej doświadczonych ludzi, z papieru na komputer zapełni długie dni. Minie wiele czasu zanim otrzymamy pierwsze zlecenie do samodzielnego wykonania. Z początku będzie to pewnie jakaś mała architektura miejska. Czyli rozrysowywanie w którym miejscu ma stać ławka parkowa czy gdzie ulokować te duże donice. Jednak wykonując wszystkie te zlecenia jesteśmy w stanie zebrać potrzebne doświadczenie. Kiedy już nie będziemy musieli się skupiać nad każdym szczegółem, na przykład jakiej wielkości miały być płytki tarasowe, będziemy mogli spojrzeć na projekt z szerszej perspektywy. Wyobraźnia odgrywa ważną rolę w pracy projektanta. Umiejętność myślenia przestrzennego nie jest czymś co można nabyć. Ale nawet jeżeli się to posiada potrzeba czasu aby ją wyćwiczyć do perfekcji. Wtedy zdolny projektant może wyobrazić sobie cały główny zakres budynku, po kolei skupiając się na coraz mniejszych elementach.

Sprawi to, że wykonany przez niego budynek będzie składał się w jedną niesamowitą całość, a nie był zbiorem losowych rzeczy. Wykonanie zlecenia w danym stylu poza tą umiejętnością wymaga oczywiście jeszcze wielkiej wiedzy na jego temat. Dlatego tylko najbardziej wprawieni dostają tak trudne projekty.