Repasacja istnieje tylko w Kudowie Zdrój?

Jak wiadomo czas i postęp idą nieustannie do przodu. Z tego też powodu wszystko się zmienia a co za tym idzie też i zawody, które istnieją na rynku. Dawniej popularne zawody dzisiaj nie ubłagalnie giną i odchodzą do lamusa. Jednym z takich zawodów jest repasacja. Czy istnieje tylko w Kudowie Zdrój?

Miasto ginących zawodów – Kudowa Zdrój.

pończochyRepasacja to nic innego naprawa uszkodzonych części ubioru takich jak skarpety, rajstopy czy pończochy. Naprawa tego typu części garderoby polega na dorabianiu przy użyciu specjalnych narzędzi uszkodzonych oczek czy też na prawie innych wad. Kudowa Zdrój jest miejscem, gdzie istnieje typu muzeum upamiętniające dawne zawody. Kudowa dzięki temu zdobyła ogromną popularność – nieczęsto spotyka się tego typu muzea. Repasacja była zawodem niezwykle popularnym w Polsce od lat sześćdziesiątych aż do końca lat osiemdziesiątych, gdy cena rajstop z nylonu była wysoka. Cena tego typu napraw w stosunku do ceny nowych rajstop czy pończoch była stosunkowo niska a rajstopy czy pończochy po dokonanej naprawie nie różniły się zazwyczaj wiele od nowych rajstop czy pończoch. Dzięki temu repasaczki (nazwa wywodzi się od tego, że tym zajęciem zajmowały się głównie kobiety) cieszyły się rękoma pełnymi roboty, dzięki czemu były w stanie się same utrzymać. W czasach panującej komuny tego typu zawody były praktycznie jednymi z niewielu akceptowanych przez władze komunistyczne zawodów. W tamtych czasach przedsiębiorstwa prywatne nie miały racji bytu – wszystkie firmy były wtedy państwowe, wspólnie i socjalistyczne (czyli jedynego słusznego rodzaju).

Niestety wraz z upadkiem komunizmu spadły ceny pończoch i rajstop a co za tym idzie repasaczki przestały być potrzebne a co za tym idzie zawód zaczął zanikać. Jak widać panujący ustrój ma często wiele wspólnego z zawodami, które są na rynku pracy. Bardzo często zawody popularne za czasów jednego ustroju bardzo szybko zanikają za czasów innego ustroju. Niestety reasaczki są tylko w Kudowie Zdrój.