Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką

kredyt konsolidacyjny

Podpisywanie umów kredytowych staje się coraz bardziej popularne. Szybko przyzwyczailiśmy się do tego, że na wyciągnięcie ręki mamy kredyty bankowe i pozabankowe, i że pieniądze możemy pożyczyć praktycznie na każdy cel. Do tego wiemy czym jest kredyt konsolidacyjny, na czym polega refinansowanie i jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas zawierania umowy kredytowej. Niemniej jednak cały czas zdarzają się sytuacje w których tani kredyt mylimy z pożyczką. Na czym polega różnica?

Kredyt konsolidacyjny może połączyć wszystkie kredyty i pożyczki w jedno zobowiązanie

kredyt konsolidacyjnyPrzede wszystkim pożyczka może być zaciągnięta na dowolny cel. Ani bank ani żadna instytucja pozabankowa nie musi wiedzieć na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Cel kredytowy nie musi być podawany. Tymczasem jeżeli chodzi o kredyt, to bank przeważnie wie na co wydamy gotówkę. Mamy przecież kredyty hipoteczne, inwestycyjne, ratalne czy samochodowe czy też kredyt konsolidacyjny. Wyjątkiem może być kredyt na oświadczenie i gotówka otrzymana wprost do ręki. W tym przypadku bank również nie zapyta nas o to jak wydamy pieniądze. Kolejną różnicą jest okres kredytowy. Jeżeli chodzi o pożyczki do mogą być one zaciągane maksymalnie na kilkadziesiąt miesięcy. W przypadku kredytów okres ten może się wydłużyć nawet do kilkudziesięciu rat. Kredyt hipoteczny może być spłacany na przykład przez trzydzieści lat. Jeszcze jedną różnicę stanowi suma pożyczanych pieniędzy.

Kredyty dają nam nieograniczone możliwości i suma kredytowa zależy tylko i wyłącznie od nasze zdolności. Może ona sięgać nawet kilkunastu milionów. W przypadku pożyczek możemy otrzymać maksymalnie kilka tysięcy.