Skandynawskie style produkcji okien i drzwi

Styl skandynawski jest coraz bardziej popularny w naszych wystrojach wnętrz. Dotyczy to zarówno wystroju wewnętrznego jak i okien i drzwi. Cechują się one niepowtarzalnym wzornictwem oraz specyficznym systemem ich otwierania. Jakie funkcje oraz modele okien i drzwi skandynawskich znajdziemy w ofercie sklepów ze stolarką drewnianą lub aluminiową?

Skandynawskie systemy okienne oraz drzwiowe

okna skandynawskieOkna ze Skandynawii mają bardzo charakterystyczną cechę. Otwierają się one do zewnątrz, aby zaoszczędzić w ten sposób miejsce w naszym domu. Kolejną cechą, która decyduje o takim otwieraniu drzwi jest wiatr dociskające okno od wewnątrz. Takim sposobem okno jest automatycznie uszczelnione poprzez nacisk powietrza od zewnątrz. Okna skandynawskie występują w wielu wariantach. Można spotkać okna rozwierające się na wiele sposobów. Charakterystycznym oknem pochodzącym ze Skandynawii jest typ wychylny, również otwierany na zewnątrz. Taki typ okna powstał również z myślą o zaoszczędzeniu miejsca w naszym domu. Okna wychylne mogą występować także w wariantach obrotowych. Popularnymi drzwiami w Skandynawii są drzwi harmonijkowe. Ich model jest często stosowany jako cześć tarasu. Są najczęściej wykonane z drewna i mogą one być pięknie przeszklone. Oprócz systemów harmonijkowych, produkowane są też drzwi przesuwne z wykorzystaniem szyn, również produkowane z myślą o tarasach oraz balkonach.

Okna i drzwi rodem ze Skandynawii znajdują wielu zwolenników dzięki swojej prostej oraz ascetycznej budowie. Pasuje ona szczególnie do skandynawskiego wystroju wnętrz, opartego na jasnych barwach oraz niewyszukanych aranżacjach mebli. Drewniana budowa okien i drzwi, współgra z opartą na naturalnych drewnianych surowcach podłogą w stylu Szwedzkim bądź Norweskim.