Szkolenia UAVO – co warto wiedzieć

Szkolenia UAVO, czyli innymi słowy szkolenia dające kwalifikacje do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych są na dzień dzisiejszy dość często spotykane i co ciekawe zaczynają się one cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Skąd to wynika i dla kogo są to szkolenia?

Kilka słów o szkoleniach UAVO

szkolenia uavoSzkolenia uavo czyli szkolenia na operatora bezzałogowego statku latającego dają kwalifikacje potwierdzające możliwość wykorzystania drona w celach komercyjnych czyli każdych innych niż typowo sportowe i rekreacyjne. należy tutaj zaznaczyć, że komercyjne wykorzystanie dronów nie zawsze musi być jednoznaczne z zarobkowym, ponieważ pod tym pojęciem rozumiane jest także nieodpłatne przekazanie materiałów np. zdjęć innym podmiotom które wykorzystają je chociażby w celach reklamowych czy promocyjnych. Co więcej przekazanie takich materiałów bez posiadania certyfikacji jest nie zgodne z prawem i może skutkować nałożeniem ar na operatora o czym warto pamiętać. Jeśli chodzi natomiast o same szkolenia uavo to zasadniczo w ich obrębie wyróżniamy dwa ich rodzaje – szkolenia VLOS oraz szkolenia BVLOS. te pierwsze uprawniają do pilotowania drona w zasięgu wzroku te drugie poza zasięgiem. To na jaki rodzaj kursu powinniśmy się zapiąć zależy zatem od tego w jaki sposób planujemy wykorzystywać drona. Należy jednak zaznaczyć, że by uzyskać odpowiednie kwalifikacje kurs musi zostać zakończony egzaminem, a te nie wszystkie ośrodki organizują. 

Szkolenia UAVO są obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą w sposób komercyjny wykorzystywać drony, przy czym warto powiedzieć, że także i osoby wykorzystujące drony w celach rekreacyjnych mogą na uczestnictwie w takim szkoleniu zyskać, dlatego jeśli zależy nam a bezpieczeństwie warto wziąć„ pod uwagę udział w takim kursie.