Tarasy z drewna egzotycznego na terenach nasłonecznionych

taras z drewna

Nie ma uniwersalnym zasad dotyczących ogrodów. Oczywiście, są ogólne prawidłowości np. zapewnij roślinom dostęp do słońca i wody, ale budowa ogrodów wygląda inaczej w każdym miejscu, bo każdy ogród jest inaczej położony, ma inną ziemię, inny zasób wód gruntowych i inaczej ułożone tarasy z drewna egzotycznego.

Taras z drewna egzotycznego i słońce.

taras z drewnaSzczególnym wyzwaniem dla projektantów ogrodów są ogrody znajdujące się na terenach silnie nasłonecznionych. Dostęp słońca jest ważny nie tylko dla roślin, które potrzebują go do życia, ale także dla nas, bo kto chciałby żeby jego cały ogród był zacieniony? Jednak nadmiar słońca jest szkodliwy i prowadzi do wysuszania roślin, a co za tym idzie- do ich obumierania. Co więc zrobić? Możemy zaopatrzyć się w konstrukcje drewniane. Nie tylko altanki, ale też pergole czy daszki zacienią część naszego ogrodu, co przyda się i nam i roślinom. Dopełnieniem drewna w ogrodzie może być taras z drewna, w tym szczególnie modne tarasy z drewna egzotycznego. Siejąc trawę wybierzmy taką, która jest specjalnie przystosowana do miejsc nasłonecznionych (jest też trawa na miejsca silnie użytkowane np. boiska sportowe, czy mieszanki traw z polnymi kwiatami). Jakie posadzić rośliny? Najlepiej wytrzymałe i odporne na temperaturę. Najlepsze będą sukulenty, zwane też rozchodnikami. Nie tylko dobrze znoszą one nasłonecznienie, ale także nie wymagają dużej ilości wody, więc nawet jeśli zapomnimy je podlać nic im się nie stanie. Ponadto, są to rośliny wieloletnie i nie wymagają przycinania (można je co najwyżej rozsadzić jeśli będą rosły za gęsto), więc pielęgnacja ogrodów sukulentowych jest zajęciem prostym, nie wymagającym specjalistycznej wiedzy na temat roślin. Co jeszcze sprawi, ze nasz ogród nie będzie przesuszony? Oczywiście woda.

Nie ważne czy jesteśmy zwolennikami oczka wodnego z pływającymi w nim rybami, fontanny czy wodospadów spływających po kamieniach do małego bajorka, każda woda sprawi, że teren wyda się bardziej przyjazny. I na koniec, pamiętajmy, by nie zacieniać całkowicie ogrodu. Słońce może bywa uciążliwe, ale jest niezbędne. A do tego taras z drewna egzotycznego będzie ciekawym rozwiązaniem.

Opublikowane w Dom