Zapobieganie zmianom morfologicznym i czynnościowym zębów

Większość osób myśli, że ortodoncja polega tylko i wyłącznie na prostowaniu zębów. Rzeczywiście jest to większa część ortodoncji, która ma ogromne znaczenie i z takimi problemami pacjenci trafiają do gabinetu ortodonty najczęściej. Niemniej jednak ortodonta to specjalista, który zajmuje się też wieloma innymi sprawami związanymi ze zgryzem.

Ortodontyczne leczenie wad narządu żucia

Ortodonta RzeszówWarto wspomnieć o tym, że samo słowo ortodonta pochodzi z języka greckiego. Orthos oznacza prosty, a odous to ząb. Ortodonta może zająć się profesjonalnym badaniem narządu żucia dziecka w czasie jego wzrostu i rozwoju. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, bo specjalista wie, jak powinien pracować narząd żucia i potrafi szybko wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości. Zanim rozwiną się z nich poważniejsze problemy, to przecież można im zapobiec. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Ortodonta Rzeszów to lekarz specjalista, który zajmuje się też właśnie zapobieganiem zmianom morfologicznym oraz czynnościowym dotyczącym narządu żucia. Zaburzenia w obrębie narządu żucia mogą być oczywiście skutecznie leczone. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Z porad ortodonty mogą korzystać nie tylko dzieci (u których leczenie jest łatwiejsze, bo za pomocą aparatów można odpowiednio ustalić wzrost zębów), ale również dorośli. U dorosłych leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj dłużej, ponieważ zęby są mocniejsze, w pełni wykształcone i trudno zmienić ich położenie.

Jest to jednak możliwe przy pomocy specjalistycznych aparatów ortodontycznych, które mogą zostać założone pacjentowi na zęby w gabinecie. Wczesne i proste metody leczenia to ćwiczenia wykonywane przez pacjenta, czyli tzw. mioterapia. Jeśli takie metody nie pomagają, konieczne jest założenie specjalistycznego aparatu ortodontycznego na łuki zębowe.