Dlaczego niszczenie dokumentów jest ważne?

Każdy z nas posiada w domu czy biurze wiele dokumentów. Część z nich, na przykład faktury, gwarancje czy rachunki są istotne przez pewien czas i je archiwizujemy. Niektóre dokumenty od razu nie są nam potrzebne, na przykład oferty marketingowe z banku czy innych firm – ale są spersonalizowane, mogą zawierać dane wrażliwe. Co zatem powinniśmy z nimi robić?

Korzyści z niszczenia niepotrzebnych dokumentów

niszczenie dokumentówZwykłe wyrzucenie do kosza na śmieci dokumentów, czy nawet do pojemnika na papier nie jest zbyt dobrym pomysłem. W końcu na co dzień nie podajemy zupełnie nieznanym nam osobom swojego adresu, numeru telefonu czy numeru konta. Wyrzucając dokumenty właściwie potencjalnie narażamy wszystkie zawarte w nich dane na dostanie się w niepowołane ręce. Dlatego też niszczenie dokumentów jest bardzo ważne. Po pierwsze, zyskujemy pewność, że nikt przypadkiem nie uzyska dostępu do naszych prywatnych danych. W przypadku firm jest to jeszcze bardziej istotne, gdyż w grę mogą wchodzić dane innych osób, klientów, którzy podawali nam je tylko w celu przetwarzania przez naszą firmę, zaś udostępniając je osobom trzecim możemy narazić się na duże kary finansowe. Przepisy o ochronie danych osobowych coraz częściej ulegają zaostrzeniu, dlatego warto zadbać, by każdy dokument, który nie będzie nam już potrzebny uległ zniszczeniu. Jeżeli firma musi archiwizować jakieś dokumenty przez kilka lat, po czym może dokonać ich utylizacji, warto zlecić to firmie zajmującej się niszczeniem dokumentów. Mamy wtedy pewność, że dane nie wyciekną, a przy okazji zaoszczędzimy mnóstwo czasu w porównaniu do sytuacji, gdybyśmy sami musieli dokonać takiej utylizacji.

Niszczenie dokumentów w odpowiedni sposób jest bardzo istotne. Zapobiegamy wyciekowi wrażliwych danych, unikamy niechcianych kontaktów i przetwarzania naszych danych przez niepowołane osoby. W przypadku firm chronimy w ten sposób dane klientów czy inne istotne tajemnice biznesowe.