Jaki grill wybrać – elektryczny, gazowy czy tradycyjny?

 

Co prawda mamy dopiero początek wiosny, ale warto już zabrać się za kompletowanie sprzętu na letnie biesiadowanie przy grillu. Sezon zaczyna się bowiem już w kwietniu, więc warto być przygotowanym. Najczęstszym dylematem w tym temacie okazuje się wybór odpowiedniego grilla – jest to bardzo ważne, bo zadecyduje o komforcie smażenia i jakości przygotowywanych potraw.

Grill gazowy czy tradycyjny – który wybrać?

grill gazowy marki Broil KingNa początek powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – ile chcemy na ten sprzęt wydać. Ceny zaczynają się bowiem od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych (na przykład grill gazowy marki Boil King). Najpopularniejszym grillem jest ten klasyczny, węglowy. Jesteśmy bardzo przywiązani do zapachu dymu i specyficznego, wędzonego smaku potraw. Ten efekt uzyskamy tylko wybierając tego typu sprzęt. Należy jednak pamiętać, że palenie węglem naraża nas na wytwarzające się w tym procesie, niebezpieczne dla naszego zdrowia, toksyny. Jeżeli już zdecydujemy się na ten rodzaj, to zwróćmy uwagę czy jest zbudowany z wytrzymałego materiału i czy posiada regulację wysokości rusztu. Jeśli natomiast chodzi o grill gazowy, to jest on przede wszystkim wygodny. Łatwo nam regulować temperaturę i wielkość ognia. Łatwo też utrzymać taki sprzęt w czystości. Jedynym mankamentem jest tylko konieczność wymiany butli co jakiś czas. Producenci starają się jednak zaradzić temu problemowi – na przykład popularny grill gazowy posiada dużą szafkę pod palnikiem, która pozwala nam na przechowywanie nawet trzech butli, przez co wymiana będzie konieczna tylko raz na dłuższy czas.

Wybierając odpowiedni sprzęt musimy sobie odpowiedzieć na pytanie – jaki jest nasz cel, jakich cech oczekujemy od naszego sprzętu oraz ile chcemy na tę przyjemność wydać pieniędzy. Na pewno warto zainwestować w porządny sprzęt, bo będzie nam służył przez lata.