Kołowrotki i pozostały sprzęt wędkarski

Wszystkie zainteresowania i pasje wymagają przynajmniej niewielkiej inwestycji finansowej po to, aby kupić sprzęt potrzebny do zajmowania się konkretną dziedziną. Nie istnieje chyba zajęcie, które by takiego sprzętu nie wymagało. Przed dokonaniem zakupu warto zrobić, chociaż niewielki rekonesans po to, by porównać opinie o konkretnych kołowrotkach i innym koniecznym sprzęcie.

Kołowrotki to nie wszystko

kołowrotek mikadoWędka i kołowrotek dobrej jakości to oczywiście podstawa. Najlepiej, jeżeli wędka będzie wykonana z jakiegoś bardzo wytrzymałego materiału, czyli na przykład z włókien węglowych lub czegoś podobnego. Kołowrotek Mikado jest również niezbędny, bo bez niego nie da się zarzucać ani wyciągać ryby z wody. Bez kołowrotka można by łowić tylko na niewielkim dystansie i jest to kompletnie nieskuteczne. Przy kupowaniu kołowrotka trzeba zwrócić uwagę na parametry takie jak na przykład: prędkość zwijania żyłki, siła hamulca, możliwości regulowania hamulca oraz to czy wygodnie się z tego kołowrotka korzysta. Uchwyt, który służy do kręcenia, musi pewnie i wygodnie układać się w ręce, bo inaczej wyciąganie dużej ryby będzie prawdziwą katorgą, a powinna być to przecież przyjemność. Do korzystania z kołowrotka potrzebna jest jeszcze żyłka albo plecionka, która będzie na tym kołowrotku założona. Na końcu taki żyłki, który trafia do wody, musi oczywiście znajdować się przypon z ołowiem, haczykiem i innymi rodzajami sprzętu.

Wszystko w tym wypadku zależy od wybranej metody, a ta z kolei zależna jest od łowiska oraz panujących aktualnie warunków. Również wybór kołowrotka jest zależny od takich czynników. Stosowanie na łowisku gdzie nie ma nurtu kołowrotka muchowego, byłoby raczej nie najlepszym pomysłem. Kołowrotek spinningowy natomiast przeznaczony jest do łowienia drapieżników.