Miasto porcelany- Meissen

porcelanowe szachy

Meissen jest romantycznym miastem leżącym nad samą Łabą, niedaleko od Drezna Sławne jest na pewno z powodu znanej na całym świecie porcelany produkowanej tutaj od ponad 300 lat.

Meissen i fabryka porcelany

porcelanowe szachyNa wysokim skalnym wzniesieniu stoi majestatyczny zamek biskupi Albrechtsburg. Twierdza ta uważana jest za najstarszy zamek niemiecki, pochodzący z XV wieku. Obecnie Meissen to miasto tylko turystyczne, a najczęstszą pamiątka kupowaną tam jest porcelana, która uznawana obecnie jest za aryki. Miasto było kiedyś siedzibą biskupów, stąd ten zamek. Później jednak stało się własnością dynastii Wettinów, którzy w Saksonii panowali, aż do zakończenia I wojny światowej. Przed wyruszeniem do Meissen warto zaopatrzyć się w przewodnik, ponieważ charakter zabytków nie różni się od tych 'zwyczajnych’. Najważniejszym zabytkiem jest chyba zamek biskupi Albrechtsburg, a jednocześnie najbardziej niezwykłym. Pierwsze piętro zamku jest przeznaczone do zwiedzania. Jest to piętro zachowane w oryginalnym stanie tak aby turyści mogli pozwiedzać sobie i podziwiać jak wyglądał zamek. Na drugim piętrze znajduje się wystawa porcelany oraz proces jej produkcji. Jak wiadomo powstała przez przypadek, ponieważ pierwszym założeniem wynalazcy była formuła na stworzenie złota. To właśnie dzięki skąpemu królowi. Do dzisiaj porcelana jest nazywana „białym złotem”. Początkowo kruszec ten produkowano w Dreźnie, lecz później trzeba było znaleźć bezpieczniejsze miejsce. Padło na Miśnię.

To właśnie w Meissen powstała pierwsza w Europie fabryka porcelany. Było to bardzo korzystnym faktem ponieważ kruszec ten powstawał w Chinach i był bardzo drogi. Miasto ma wiele innych atrakcji i bardzo bogatą historię, dla której warto tam zajrzeć. Ponadto położenie miasta pomiędzy wzniesieniami daje bardzo atrakcyjne krajobrazy, które zapierają dech w piersiach.