Pełna księgowość – co musimy wiedzieć

księgowość

Prowadzenie księgowości coraz częściej powierzamy osobom firmom zewnętrznym, czyli takim, które na stałe dla nas nie pracują. Nie chcemy angażować własnych pracowników, do takich zadań, nie chcemy zatrudniać księgowych.

Pełna księgowość czy upora się z nią biuro na godziny?

biuro rachunkoweWolimy, żeby to biuro rachunkowe załatwiło za nas wszystkie sprawy, a my nie musimy wtedy przetrzymywać wszystkich dokumentów. Jest to bardzo wygodna alternatywa, szczególnie dla bardzo dużych firm, które maja bardzo dużo papierów i ciężko byłoby im tym wszystkim się zająć. Usługi księgowe są bardzo ważne, ponieważ rozliczenia naszej działalności idą później do różnych państwowych urzędów, zatem lepiej jest dla nas, żeby były one dobrze wykonane. Pół biedy, jeśli urząd odeśle nam tylko coś do korekty, ale gorzej, jeśli stwierdzi, że działaliśmy świadomie niekorzystnie na rzecz skarbu państwa i oskarży nas np. o oszusta podatkowe. Najgorsza z nich wszystkich jest pełna księgowość, ponieważ jest ona najbardziej skomplikowana, zajmuje najwięcej czasu, jest najdroższa do prowadzenia. Pełna księgowość obejmuje spółki handlowe i cywilne, jednostki zajmujące się obracaniem papierów wartościowych, fundusze inwestycyjne, kasy oszczędnościowe i kredytowe, firmy ubezpieczeniowe, firmy zajmujące się funduszami emerytalnymi, osoby i firmy, których zysk w poprzednim roku wyniósł więcej niż milion dwieście tysięcy euro, terytorialne jednostki budżetowe (gminne, miejskie, powiatowe, wojewódzkie), osoby i firmy zza granicy, firmy otrzymujące dotacje z budżetu państwa. Niektóre organizacje, takie jak fundacje i stowarzyszenia, mogą korzystać z uproszczonej księgowości, jaką oferuje biuro na godziny Wrocław czy Warszawa ma ich naprawdę dużo. Pełna księgowość to nie tylko wypełnianie zeznań podatkowych, ale przede wszystkim ma to pokazać jak wygląda przedsiębiorstwo. Dzięki temu widzimy jak faktycznie wygląda firma, kontrahenci wiedzą, czy warto inwestować w to przedsiębiorstwo, szczególnie jeśli firma jest notowania na giełdzie.

Wirtualne biuro nie poradzi sobie z takimi sprawami, więc potrzebujemy fachowców, którzy znają się na rzeczy. Również biuro na godziny to nie oferta dla takich firm, bo muszą mieć własną siedzibę i księgowych. Prowadzenie dużej firmy to duża odpowiedzialność i też dużo pracy.