Poznajemy wyspę Bornholm określaną mianem Majorki Północy

Bornholm to duńska wysepka usytuowana w południowo – zachodniej części Morza Bałtyckiego. Warto wiedzieć, że Bornholm ma własny mikroklimat. Jest tutaj zawsze o 3-4 stopnie cieplej, niż na naszym wybrzeżu. Opady deszczu występują rzadziej  niż u nas. Morze przy plażach jest zdecydowanie cieplejsze.

Na Bornholmie rosną nawet figi

wyprawa na bornholmWysepka leży zaledwie 100 km od Kołobrzegu, skąd można dopłynąć do niej promem. Posiada ona kilka portów, 30 taksówek i 250 km tras rowerowych. Klimat jest tu bardzo łagodny, a temperatura latem może dochodzi nawet do 30 stopni Celsjusza, dlatego często nazywana jest „Majorką Północy”. W niektórych częściach wyspy rosną nawet figi, co może zaskoczyć niejednego turystę. Ogromna ilość łowisk dorszy oraz ryb łososiowatych sprawia, że Bornholm jest atrakcyjnym kierunkiem rejsów wędkarskich. Specyficzne warunki geograficzne oraz racjonalna gospodarka morska sprawiły że okolice Bornholmu są bardzo dobrymi łowiskami dorszy i innych gatunków cenionych przez polskich wędkarzy ryb łososiowych. Warto mieć jednakże na uwadze, iż wyprawa na bornholm to nie tylko połowy, ale także możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów, nad którymi królują okazałe klify. Wyspa jest również wymarzonym miejscem dla rowerzystów, którzy pragną aktywnie spędzać czas wolny. Wielu z nas wybiera ten środek lokomocji do zwiedzania, z uwagi na wygodne i bezpieczne ścieżki rowerowe, które gęstą siecią oplatają wysepkę. Południowy Bornholm oferuje turystom szerokie plaże o pięknym, złotym i drobniutkim piasku. Północ przywita nas klifami skalnymi, granitowymi urwiskami, wpadającymi do Bałtyku. Wrzosowe pola, kolorowe domki, małe farmy rolnicze i powiewające flagi Danii oddają niesamowity urok tego miejsca. Bornholm to harmonijne połączenie natury i kultury. Ilość zabytków jest imponująca. Do najcenniejszych należą jedyne w Skandynawii białe romańskie kościoły w kształcie rotundy i największa warownia północnej Europy jaką są ruiny zamku Hammerus.  

Mieszkańcy wyspy bardzo chętnie goszczą swoich turystów i dokładają wszelkich starań, ba nasza pierwsza wyprawa na bornholm nie była ostatnią. Dokładają oni wszelkich starań, aby niezapomniane wspomnienia skłoniły nas do ponownego przyjazdu. Do dyspozycji gości jest wiele miejsc noclegowych, a o zaspokojenie naszych gustów kulinarnych zadba niezliczona ilość restauracji i barów.