Prośmy o pomoc

Zasuwa

Nie bójmy się prosić o pomoc. Niestety, bardzo duża część osób została wychowana w przekonaniu, że proszenie drugiego człowieka o pomoc jest oznaką słabości i powinno wiązać się z upokorzeniem. Nic bardziej mylnego.

Pomoc w budowie domu

ZasuwaPomaganie drugiemu człowiekowi leży w naszej naturze i nie powinniśmy z tego rezygnować, niezależnie od tego jakie zasady mieliśmy wpajane w domu rodzinnym. Przykładowo, jeśli budujemy dom i staramy się dopiąć wszystko na ostatni guzik, a nasz szwagier pracuje w firmie budowlanej, nie zastanawiajmy się dwa razy i prośmy go o pomoc. Jeśli nie możemy zdecydować się, jakie okucia budowlane będą najlepsze dla naszych okien, podpytajmy właśnie jego. Z pewnością z radością wytłumaczy nam różnice pomiędzy poszczególnymi modelami i doradzi ten najbardziej odpowiedni. Kto wie, może przy okazji zainteresuje się tym, jakie zawiasy w drzwiach planujemy zamontować i zadecyduje czy podjęliśmy słuszną decyzję. A kiedy już wybierzemy nawet i zasuwy do drzwi łazienkowych, z wdzięcznością zaprośmy szwagra na obiad albo chociaż zimny napój. Podobnych rzeczy uczmy nasze dzieci. Jeśli mają trudności z jakimś przedmiotem w szkole, niech nie wstydzą się poprosić o pomoc kolegę, który jest z niego lepszy.

Być może okaże się, że on jest słabszy z czegoś, co jest mocną stroną naszej pociechy i będzie miała ona okazję odwdzięczyć mu się za pomoc, bez jednoczesnego urażania czyjegoś ego. Zarówno proszenie drugiej osoby o pomoc, jak i jej udzielanie jest stuprocentowo ludzkim odruchem i nie należy się go wyzbywać.

Opublikowano w Dom