Rodzaje motoreduktorów

Każdy, kto na co dzień zajmuje się motoreduktorami wie, że jest ich co najmniej kilka rodzajów. Wszystko zależy od kształtu części technologicznych, a dokładniej mówiąc od typu kół zębatych użytych przez projektanta. Nie trudno zatem się domyślić, że motoreduktor z kołami zębatymi walcowymi jest motoreduktorem walcowym.

Jak działa motoreduktor walcowy?

motoreduktory walcoweMotoreduktory walcowe działają na tej samej zasadzie co inne rodzaje motoreduktorów, na przykład stożkowe. Ich praca polega na zmianie prędkości wałka wejściowego względem prędkości wałka wyjściowego motoreduktora. Wałki obracają się dzięki współpracy kół zębatych. Wszystkie motoreduktory walcowe wykorzystują koła zębate walcowe. Koła zębate walcowe to nic innego jak koła zębate wykonane z materiału w kształcie pręta. Takie koła zębate mogą mieć zęby proste lub skośne. Jeśli mają zęby proste, to ich zazębianie i przesuwanie jest bardzo proste. W motoreduktorach z tym rodzajem kół zębatych stosuje się wiele stopni przełożeń, dzięki czemu motoreduktor staje się bardzo uniwersalny i może być używany w kilku miejscach. Natomiast motoreduktory walcowe z kołami zębatymi o zębach skośnych mogą pracować z większymi prędkościami obrotowymi, lecz ich zazębianie nie jest już takie proste jak w powyższym przypadku. Jednak takie koła zębate są wykorzystywane w procesie produkcji motoreduktorów, które nie są aż tak uniwersalne. Nie mniej jednak we wszystkich przypadkach należy regularnie dbać o motoreduktor poprzez wymianę płynów i części eksploatacyjnych. W przeciwnym razie motoreduktor ulegnie przedwczesnemu zużyciu.

Motoreduktory są urządzeniami chętnie wykorzystywanymi przez inżynierów, gdyż pozwalają zaadaptować silniki obrotowe do pracy w określonych warunkach. Dzięki temu jeden silnik można wykorzystać do napędzania różnych jednostek mechanicznych.