Siłowniki pneumatyczne do wielu zadań

Znajomy prowadzi hurtownię z różnymi narzędziami i akcesoriami niezbędnymi do wykonywania wielu czynności w zakładach przemysłowych. Ostatnio poszerzył swój asortyment o wiele nowych elementów, między innymi o siłowniki pneumatyczne. Dziś wie, że był to dobry wybór, ponieważ zyskał dzięki temu nowych klientów, którzy są ze swoich zakupów bardzo zadowoleni.

Charakterystyka siłowników pneumatycznych

siłownik pneumatycznySą to elementy pneumatyczne, które zamieniają energię sprężonego powietrza w energię mechaniczną. Stanowią grupę elementów wykonawczych, a stosuje się je głównie w napędach maszyn czy sterowaniach układami automatyki i procesów technologicznych. Siłownik pneumatyczny może być o ruchu posuwisto-zwrotnym tłoczyska lub o ruchu obrotowym wałka. Wśród tych pierwszych wyróżnia się siłowniki tłokowe, nurnikowe, membranowe czy workowe, a drugie zaś to wahadłowe i obrotowe. Standardowy siłownik składa się z tulei, pokrywy, tłoczyska, tłoku z uszczelnieniami i magnesem, tulei prowadzącej tłoczysko, pierścienia oraz uszczelki tłoczyska. Posiada on szeroki zakres parametrów technicznych – może mieć średnicę od 8 do 320 mm, zakres ciśnień pracy od 0.05 do 1.6 MPa, a zakres temperatur w jakich pracuje jest od -20 do nawet 180 stopni Celsjusza. Siłowniki stosowane w automatyce wykorzystują bezstykowe czujniki położenia tłoka. Elementy te stosują pole magnetyczne do generowania sygnałów elektrycznych. Ze względu na miejsce wykorzystania siłowników pneumatycznych możemy wyróżnić ich różnorodną budowę. Do innych czynności stosowane są siłowniki ze stali nierdzewnych i kwasoodpornych, do innych z tworzywa sztucznego, a także inną grupę stanowią te odpowiednie do pracy w niskich lub wysokich temperaturach.

Jak widać siłowników pneumatycznych jest cała masa. Znajomy w swojej hurtowni posiada te najbardziej popularne i potrzebne rodzaje, które sprzedają się jak świeże bułeczki. Zapotrzebowanie na takie narzędzia rośnie wraz ze wzrostem różnego rodzaju zakładów produkcyjnych i przemysłowych, które w oparciu o najnowsze technologie tworzą jak najlepsze produkty.