Skuteczność cewnika Foleya

 

Cewnik to lateksowy lub sylikonowy przyrząd urologiczny wykorzystywany w większości przypadków do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł swoje zastosowanie jako jedna z metod szybszego wywoływania porodu, ponieważ pomaga w rozwarciu szyjki macicy.

Stosowanie cewnika foleya jest bezpieczną metodą

cewnik foleyaWiększość kobieta obawia się użycia cewnika, głównie ze względu na niezbyt przyjemne uczucie w trakcie jego zakładania i jego późniejszego noszenia. Jest to bardzo bezpieczna metoda wywoływania porodu dzięki której większość przyszłych mam jest w stanie urodzić w naturalny sposób. Cewnik to z reguły lateksowy wężyk na końcu którego znajduje się mały baloni, który zostaje wypełniony solą fizjologiczną od razu po założeniu cewnika. W jaki sposób cewnik foleya jest w stanie pomóc w wywołaniu porodu? Wymagana jest minimum 1 cm rozwarcie, wtedy cewnik wprowadzany jest do szyjki macicy a balonik zostaje wypełniony. Dzięki temu zabiegowi balonik zaczyna napierać na szyjkę i to wywołuje jej rozwieranie zaczyna ona wytwarzać prostaglandyny, które również są odpowiedzialne za przyśpieszanie porodu. Nie postawiono jasnej tezy jak długo taki cewnik musi być założony, aby poród został wywołany wszystko zależy od organizmu kobiety u której ta metoda została zastosowana. Jednak z przeprowadzonych badań wyraźnie wynika, że metoda ta znacznie przyśpiesza poród. Jeśli cewnik nie wypadnie sam w wyniku wystarczająco dużego rozwarcia, wyciągany jest po upływie 24 godzin i podawana jest oksytocyna. Jeśli cewnik zostanie założony prawidłowo nie powinien stwarzać żadnego dyskomfortu.

Cewnik Foleya jest metodą mało inwazyjną i pozwala urodzić drogą naturalną, która jest zalecana najczęściej. Technika ta jest stosowana z wieloma sukcesami jest w szpitalach na całym świecie. W celu użycia tej metody, lekarz prowadzący poród musi uzyskać zgodę przyszłej mamy.