Szkolenie Scrum – po co je robić

Zarządzanie projektami to ostatnio bardzo modny, ale i przydatny kierunek rozwoju. Triumfy święcą różnego rodzaju studia podyplomowe oraz kursy dokształcające. Specjaliści masowo robią certyfikaty PRINCE czy uczą się metod AGILE a w tym metody Scrum. Jednak czy warto?

Na czym polega Scrum?

szkolenia ScrumScrum to bardzo popularna metoda zarządzania projektami – szczególnie w branży IT. Z grubsza polega ona na podziale projektu na mniejsze, iteracyjne, części. Nazywane są one sprintami – po każdym takim sprincie zespół jest w stanie dostarczyć działającą część np. aplikacji lub innego produktu. Nad wszystkim czuwa osoba zarządzająca projektem czyli Scrum Master. Scrum należy do tzw. metod zwinnych, czyli AGILE – w przeciwieństwie do metod tradycyjnych, jak PRINCE, pozwalają one szybko i elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację i szybko dostosowywać elementy projektu. Taki sposób działania szczególnie sprawdza się w branżach nowych technologii, gdzie liczy się czas, ponieważ pozwala na sprawne i szybkie działania zespołu Jednak aby cały proces przebiegu projektu działał poprawnie, zespołowi na pewno potrzebne są szkolenia Scrum. Na pewno konieczne są one w przypadku managerów i kierowników projektów, którzy będą musieli przejąć role Scrum Masterów. Dzięki nim będą oni w stanie zastosować zasady Scruma efektywnie i dobrze przeprowadzić proces powstawania produktu. Będą także w stanie wprowadzić Scruma do swoich zespołów za pomocą technik, których nauczą się na szkoleniu. 

Wprowadzenie Scruma w organizacji nie jest łatwym zadaniem, jednak może przynieść sporo korzyści. Doda zarządzaniu projektami dynamizmu i pozwoli na szybkie i efektywne reagowanie na zmiany i poprawki. Dlatego tak wiele firm IT stosuje tę metodę z sukcesami. Odpowiednie szkolenie może więc przynieść tylko korzyści.