Usługi ślusarskie na wymarciu?

ślusarz

Jest bardzo wiele zawodów które wymarły kompletnie, ale jest również parę takich, które bardzo zmieniły swój zakres obowiązków. Przykładowo dorożkarz i taksówkarz – można by powiedzieć, że to ten sam zawód, tylko inaczej nazywany i wykonywany w innych okresach czasu, i faktycznie tak jest.

Usługi ślusarskie – czy są monotonne?

ślusarzDorożkarz również miał swój pojazd, ciągnięty przez konie co prawda, ale należący w pełni do niego, i oferował przewóz osób za pieniądze. W momencie w którym wprowadzono samochody, zawód ten przestał mieć jakikolwiek sens bytu. Dorożkarze obecnie zajmują się jedynie przewożeniem turystów w górach i na dzieci na wycieczkach. Zawód ten może i istnieje, ale przeznaczenie jest zupełnie inne. Taksówkarz to zawód o wiele bardziej przypominający dawnego dorożkarza. Zastąpił powóz z końmi samochodem, na co dzień zajmuje się przewożeniem ludzi do pracy, do lekarza, na zakupy i w setki innych zwyczajnych, standardowych miejsc. Kowalstwo może być kolejnym przykładem takiej metamorfozy. Kiedyś wykuwali miecze i podkuwali konie, dziś zajmują się głównie zdobieniem bram, choć trzeba przyznać, jak trafi się artysta to jest na co popatrzeć. Moje miasto, Kraków, nie jest jakieś szczególne pod tym względem, ale mimo to, jak się trafi na dobre osiedle, to można się napatrzeć na naprawdę ładne bramy i ogrodzenia, i to przy zwykłych domach jednorodzinnych. Oczywiście nie każdego stać na coś takiego, ale jeśli już kogoś stać na domek, to i powinno go być stać na bramę która nie jest po prostu kilkoma metalowymi belkami wzdłuż i w poprzek, tylko taką która ma jakąś wartość artystyczną. Nie jest to jakoś szczególnie trudne. Wystarczy jakoś ładnie zakończyć górę, dać ozdobne koło w środku, poszerzyć na dole by trzymało się to kupy i proszę bardzo, piękna brama. To nie jest jakiś typowo robotniczy zawód, bo na przykład świadcząc najlepsze usługi ślusarskie w Krakowie faktycznie niewiele ma się pola do popisu czy artyzmu.

Przychodzi, naprawia zamek i wychodzi. Tworząc bramę i ogrodzenie powinno się jednak mieć na uwadze coś więcej niż tylko użyteczność, w końcu jest to wizytówka naszego domu.