Zakładanie wentylacji w galerii handlowej

Halina – czyli właścicielka świeżo budowanej galerii handlowej i jednocześnie moja miłość od pierwszego wejrzenia – była naprawdę miła i, co więcej, bardzo ładna. Wyglądała jak połączenie aktorki z urzędniczką, jednak miała w sobie… To coś. Ja byłem jedynie monterem wentylacji, więc nie robiłem sobie specjalnych nadziei na jakąkolwiek znajomość, jednak gdy Halina zapytała mnie o ciekawostki związane z moją pracą, postanowiłem popisać się swoją wiedzą.

Filtry do central i inne elementy wentylacji

filtry do central wentylacyjnychZacząłem od wyjaśnienia podstawowego działania wentylacji. Wytłumaczyłem, że całą jej filozofią jest oczyszczanie powietrza z zewnątrz i przekazanie go do wnętrza budynku, po czym wentylacja zabiera zużyte już powietrze i usuwa je na zewnątrz. Dzięki temu w wentylowanym pomieszczeniu nigdy nie ma problemu z brakiem powietrza – nieważne, ile osób jest wewnątrz budynku. Dodatkowo – jak już wspominałem – powietrze z zewnątrz jest oczyszczane. Niezależnie od zamontowanego filtra jest ono lepszej jakości. Jako przykład wybrałem filtry do central wentylacyjnych, których chciałem użyć w montowanym właśnie ciągu wentylacyjnym. Filtr ten, poza polepszeniem jakości powietrza miał też na celu ochronę całego ciągu przed uszkodzeniami spowodowanymi przenikaniem twardych cząstek powietrza takimi jak między innymi kurz czy pył. Zapobiega też osadzaniu się tych elementów na całym ciągu, co zmniejszyłoby znacząco jakość wdychanego powietrza, dodatkowo cała galeria powoli pokrywałaby się kurzem.

Halina wydawała się dość pod wrażeniem mojej wiedzy, szedłem więc za ciosem. Wytłumaczyłem co ile i kiedy robić wymiany i czyszczenie, by jej galeria zawsze miała powietrze jak najlepszej jakości. Pod koniec montażu zaproponowałem więc, że opowiem jej więcej o filtrach i centralach wentylacyjnych przy kawie. Na całe szczęście się zgodziła!