Zestaw bitów czy nadaje się do każdej wkrętarki/ wiertarki

Narzędzia warsztatowe

Coraz więcej osób zamiast korzystać z usług profesjonalnych budowlańców, elektryków, mechaników zaczyna samemu majsterkować i dokonywać drobnych prac naprawczych. Częściowo jest to spowodowane wysokimi cenami proponowanymi przez fachowców, częściowo coraz lepsza dostępnością i coraz niższą ceną na narzędzia warsztatowe.

Do czego pasują zestawy bitów?

Narzędzia warsztatoweUniwersalny zestaw narzędziowy zwykle zawiera kilka podstawowych narzędzi, które czasem nijak się mają do śrubek, nakładek i sprzętów, które mamy u siebie w domu. Nierzadko na opakowani narzędzi nie pisze nawet do czego one służą, do jakiego sprzętu pasują i do jakich materiałów można ich użyć i zamiast kupić zestaw bitów, który chcemy wykorzystać przy składaniu szafki którą kupiliśmy w sklepie meblowym dostaniemy super twarde wkręty pneumatyczne do wiercenia w betonie, bądź zamiast klucza uniwersalnego kuminy klucz do drążków kierowniczych. I co po tym z nimi zrobimy? Nie przydadzą nam się, można je sprzedać, a po nowe, pasujące i tak musimy się wybrać do sklepu z narzędziami. Wyciąganie wtryskiwaczy w silnikach czy przebijanie się przez betonowy mur nie jest proste, ale większości z nas chodzi tylko o to by taniej przeprowadzić remont w domu lub by naprawić niedziałający telewizor. Do tego przyda się zestaw bitów. Istnieje ich wiele rodzajów. Można je podzielić a to do wkręcania miękkiego np. do drewna i wkręcania twardego np. do metalu. Są bity pokrywane powłoką diamentową czy super utwardzane, z twardszych lub bardziej miękkich metalów. Innym podziałem jest klasyfikacja ze względu na kształt końcówki. Najpopularniejsze są bity płaskie, czyli te z jednym rowkiem. Nie nadają się one do wkręcania maszynowego, bo bit może się nie trzymać wkrętu. Drugim popularnym bitem jest imbus, czyli gniazdo sześciokątne. Bitu o profilu pz, mają dwa wgłębienia, oba w kształcie krzyża. Jedno jest głębokie, sięgające krańców bitu, drugie bardziej płytkie, o krótszych ramionach, ustawione w stosunku do pierwszego pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Częstokroć bywa mylony z bitem o profilu ph, który posiada tylko duży krzyż, bez mniejszego.

Mniej znane i używane są wkręty o profilu trójkątnym (kształt trójkąta równobocznego) używanego częstego na kolei, czy gnieździe czworokątnym stosowane głównie w Stanach Zjednoczonych w starych autach i szafach sterowniczych.